RSS-linkki
Kokousasiat:https://hollolansrkd10.oncloudos.com:443/cgi/DREQUEST.PHP?page=rss/meetingitems&show=30
Kirkkoneuvosto
Pöytäkirja 11.08.2026/Pykälä 95
§ 95
Taloudellinen tilanne 30.6.2026
Asianumero: 188/02.00.02/2026
Hollolan seurakunnan sisäisen valvonnan ohjeessa (1.7.2017) määritellään talouden tilanteesta annettava raportointiväli luottamuselimille seuraavasti: Taloustilanne raportoidaan kirkkoneuvostolle puolivuosittain. Raportointi sisältää tuloslaskelman, talousarvion toteutumisvertailun, rahoituslaskelman ja taseen.
Toimintatuottojen ja -kulujen toteutuminen 30.6.2026 (suluissa edellisen vuoden toteuma)
30.6.2026 toimintatuotot olivat 10 % pienemmät verrattuna edellisen vuoden vastaavaan aikaan. Toimintatuottoja kirjattiin yhteensä 1 020 741 euroa (1 140 106 euroa) joka on 60,5 % talousarvioon arvioiduista toimintatuotoista. Kahdella ensimmäisellä vuosineljänneksellä seurakunta on myynyt Särsjärven leirikeskuksen (220 000€) sekä Hollolan kirkonkylässä sijaitsevan virkistysalueen (50 000€). Lisäksi seurakunta on purkanut pankkitilillä olleen investointivarauksen (200 000€) Padasjoen pappilan peruskorjauksen rahoitusta varten. Näillä asioilla on merkittävä vaikutus toimintatuottojen tasoon.
Toimintakuluja on kirjattu -4 364 333 euroa ( -4 253 269 euroa). Nousua noin 3 % eli 111 065 euroa. Toimintakulujen toteuma on 49,8 % talousarvioon varatuista toimintakuluista.
Toimintatuotot ja -kulut 06/2023 – 06/2026:
| 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
Toimintatuotot | 579 475 | 558 749 | 1 140 106 | 1 020 741 |
Toimintakulut | -3 995 088 | -3 985 538 | -4 253 269 | -4 364 333 |
Toimintatuottojen jakauma näyttää seuraavalta tilanteessa 30.6.26:
Yli puolet toimintakuluista kohdistuvat henkilöstökuluihin, seuraavaksi suurimmat toimintakulut ovat palveluiden ostojen pääryhmään kuuluvia ostoja.
Määrärahojen toteutuminen pääluokkatasolla, yhteisten työmuotojen osalta sekä kappeleittain tarkasteltuna
Pääluokkatasolla toimintakate on toteutunut hieman keskimääräiseen talousarviotahtiin (50 %) verrattuna suurempana hallinnon (PL1), seurakunnallisen toiminnan (PL 2) ja hautaustoimen (PL 4) pääluokissa. Kiinteistötoimen (PL 5) pääluokassa toimintakate on huomattavasti keskimääräistä talousarviotahtia pienempi, johtuen erityisesti ennakoitua korkeammista toimintatuotoista.
| Toteuma | Toteuma | %-muutos | TA kuluva | T-% | TP |
1 - Hallinto | ||||||
Toimintatuotot | 4 251,20 | 2 147,12 | 98 | 93 381,04 | 4,6 | 78 121,60 |
Toimintakulut | -780 624,63 | -662 913,39 | 18 | -1 598 386,85 | 48,8 | -1 407 435,78 |
TOIMINTAKATE | -776 373,43 | -660 766,27 | 17 | -1 505 005,81 | 51,6 | -1 329 314,18 |
2 - Seurakunnallinen toiminta | ||||||
Toimintatuotot | 84 870,14 | 89 916,02 | -6 | 146 688,00 | 57,9 | 192 805,19 |
Toimintakulut | -1 824 017,78 | -1 716 749,39 | 6 | -3 521 897,15 | 51,8 | -3 486 690,57 |
TOIMINTAKATE | -1 739 147,64 | -1 626 833,37 | 7 | -3 375 209,15 | 51,5 | -3 293 885,38 |
4 - Hautaustoimi | ||||||
Toimintatuotot | 107 735,85 | 53 747,00 | 100 | 185 385,00 | 58,1 | 185 851,56 |
Toimintakulut | -407 234,24 | -402 489,41 | 1 | -749 901,69 | 54,3 | -858 530,74 |
TOIMINTAKATE | -299 498,39 | -348 742,41 | -14 | -564 516,69 | 53,1 | -672 679,18 |
5 - Kiinteistötoimi | ||||||
Toimintatuotot | 823 883,61 | 994 295,98 | -17 | 1 261 850,00 | 65,3 | 1 700 198,66 |
Toimintakulut | -1 352 456,75 | -1 471 116,65 | -8 | -2 887 218,61 | 46,8 | -2 936 174,24 |
TOIMINTAKATE | -528 573,14 | -476 820,67 | 11 | -1 625 368,61 | 32,5 | -1 235 975,58 |
Rahoitustoimen (PL6) osalta on nähtävissä, että seurakunnan isoin tuloerä, kirkollisvero, on toteutunut 6 % arvioitua korkeampana, muut erät lähempänä keskimääräista talousarviotahtia. Rahoitustuotot kirjautuvat seurakunnan jatkuvista sijoituksista pääasiassa vuoden alkupuoliskolla, joten arvio niistä näyttää osuneen melko lähelle, hieman ylittyneen. Korkotuottoja on sen sijaan odotettavissa vuoden päättyessä, niiden maksuajan ollessa usein vuoden viimeinen päivä. Korkokulut on ennakoitu talousarvioon suuremmiksi, kuin toteuma tulee vuoden 2026 osalta todennäköisesti olemaan.
| Toteuma | Toteuma | %-muutos | TA kuluva | T-% | TP |
6 - Rahoitustoimi | ||||||
Kirkollisverotulot | 4 088 970,39 | 3 890 470,67 | 5 | 7 300 000,00 | 56,0 | 7 175 97,37 |
Valtionrahoitus | 272 470,02 | 305 124,60 | -11 | 548 500,00 | 49,7 | 610 249,20 |
Verotuskulut | -41 030,60 | -42 075,62 | -2 | -81 754,00 | 50,2 | -84 151,25 |
Kirkon rahastomaksut | -311 775,15 | -304 692,00 | 2 | -583 000,00 | 53,5 | -609 384,00 |
Rahoitustuotot ja -kulut | 145 275,99 | 129 891,05 | 12 | 148 250,00 | 98,0 | 178 660,66 |
Korkotuotot | 88 951,33 | 37,02 | 240 179 | 130 000,00 | 68,4 | 31 046,92 |
Muut rahoitustuotot | 62 998,39 | 155 098,34 | -59 | 50 250,00 | 125,4 | 169 789,92 |
Arvonalentumisten palautukset sijoituksista |
|
|
|
|
| 30 905,67 |
Korkokulut | -6 673,73 | -25 244,31 | -74 | -32 000,00 | 20,9 | -53 081,85 |
VUOSIKATE | 4 153 910,65 | 3 978 718,70 | 4 | 7 331 996,00 | 56,7 | 7 271 71,98 |
Yhteisten työmuotojen toimintakatteet ovat pääosin talousarviotahdissa. Sairaalasielunhoidon kustannukset on arvioitu hieman alakanttiin, mutta ylitys ei ole merkittävä. Suurin osa talousarvioon varatuista lähetys tai kv-diakonia-avustuksista on maksettu eteenpäin. Raportti kustannus-paikoittain on liitteenä. Taloudellinen tilanne 30.6.2026 alueellisesti tarkasteltuna osoittaa, että toimintakateet ovat toteutuneet talousarviotahtia pienempinä.
Hollolan kantaseurakunnan kustannuspaikat ovat Aikuistyö Hollola (1012040000), Muut srk-til Hollola (1012050000) sekä Yst.srktyö Hollola (1012700100).
Hämeenkosken kustannuspaikat ovat Aikuistyö H-koski (1022040000), Muut srk-til H-koski (1022050000), Adresssit H-koski (1022410022), Yst.srktyö H-koski (1022700100) sekä Muu srk-työ H-koski (1022090000)
Kärkölän kustannuspaikat ovat Aikuistyö Kä (1032040000), Muut srk-til Kä (1032050000), Ystävyyssrktyö Kä (1032700100), Muu srk-työ Kä (1032900000).
Padasjoen kustannuspaikat ovat Aikuistyö Pa (1052040000) ja Muut srk-tilais. Pa (1052050000).
Kuhmoisten kustannuspaikat ovat Aikuistyö Ku (1062040000) ja Muut srk-tilais. Ku (1062050000).
Alueilla on siis eri määrä kustannuspaikkoja, Hämeenkosken ja Kärkölän osalta tarkastellaan vuoden 2026 kuluessa kustannuspaikkojen tiivistämistä muiden alueiden kaltaiseksi. Alueellisessa raportoinnissa ei ole mukana alueiden testamentteja. Testamenttien raportti liitteenä. Osaa testamentteja on käytetty enemmän, osaa vähemmän alkuvuonna 2026.
|
| Toteuma | Toteuma | %-muutos | TA kuluva | T-% | TP |
| 1.6.2026 | 1.6.2025 | 2026 | 2025 | |||
Hollolan kantaseurakunta | Toimintatuotot | 3 682,32 | 2 419,36 | 52 | 1 810,00 | 203,4 | 7 602,50 |
Toimintakulut | -59 308,42 | -56 346,26 | 5 | -114 260,69 | 51,9 | -122 811,40 | |
TOIMINTAKATE | -55 626,10 | -53 926,90 | 3 | -112 450,69 | 49,5 | -115 208,90 | |
|
|
|
|
|
|
|
|
Hämeenkoski | Toimintatuotot | 127,5 | 555,2 | -77 | 3 500,00 | 3,6 | 4 109,48 |
Toimintakulut | -5 908,34 | -6 578,59 | -10 | -19 066,53 | 31 | -19 036,06 | |
TOIMINTAKATE | -5 780,84 | -6 023,39 | -4 | -15 566,53 | 37,1 | -14 926,58 | |
|
|
|
|
|
|
|
|
Kärkölä | Toimintatuotot | 195,4 | 108,1 | 81 |
| 0 | 3 099,55 |
Toimintakulut | -11 948,38 | -4 917,28 | 143 | -29 450,96 | 40,6 | -21 550,56 | |
TOIMINTAKATE | -11 752,98 | -4 809,18 | 144 | -29 450,96 | 39,9 | -18 451,01 | |
|
|
|
|
|
|
|
|
Padasjoki | Toimintatuotot | 630,1 | 1 546,50 | -59 | 1 000,00 | 63 | 1 546,50 |
Toimintakulut | -3 088,19 | -2 262,37 | 37 | -16 400,00 | 18,8 | -5 359,73 | |
TOIMINTAKATE | -2 458,09 | -715,87 | 243 | -15 400,00 | 16 | -3 813,23 | |
|
|
|
|
|
|
|
|
Kuhmoinen | Toimintatuotot |
| 120 | -100 | 1 000,00 | 0 | 317 |
Toimintakulut | -2 651,78 | -1 421,24 | 87 | -11 237,90 | 23,6 | -3 082,93 | |
TOIMINTAKATE | -2 651,78 | -1 301,24 | 104 | -10 237,90 | 25,9 | -2 765,93 |
Investoinnit
Investointien toteumaprosentti on 19,1 (65,8) % ja euroissa investointeihin on kirjattu 521 538 ( 662 152) euroa kesäkuun loppuun mennessä. Suurimmat toteutetut investoinnit (euroissa) ovat Padasjoen pappilan peruskorjaus, Kärkölän kirkon wc-tila/kesäkahvila sekä Hämeenkosken seurakuntatuvan sisäremontti. Padasjoen pappilan peruskorjauksen toteumaprosentti kesäkuun lopussa on kirjausten valossa 23,2%.
Rahoituslaskelma ja tase 30.6.2026
Vuosikate 1.1.-30.6.2026 oli 902 328 (867 182) euroa.
Tehdyt kiinteistökaupat (Särsjärven leirikeskus ja virkistysalue) näkyvät tulorahoituksen korjauserissä (summassa huomioitu tonttien tasearvokirjaus) sekä pysyvien vastaavien myyntitulossa koko kauppahinnan määränä.
Varsinaisen toiminnan ja investointien nettorahavirta oli 365 112 (206 462) euroa.
Seurakunta antoi lainaa kahdelle Kärkölän testamenttirahastolle 40 000€, joka näkyy nousseena antolainauksena.
Lainojen lyhennyksissä on tavanomainen Kuhmoisten papinsaaren siunauskappelin suunnitelmanmukainen lyhennys.
Kokonaisuudessan rahoituslaskelma näyttää 30.6.26 tilanteessa kassan kasvamista 120 554 ( pienenemistä 812 176 euroa).
Taseen loppusumma 30.6.2026 on 29 016 271 ( 28 875 460) euroa. Vaihtuvat vastaavat olivat 7 438 283 (7 375 109) euroa. Pitkäaikainen vieraspääoma oli 1 116 245 ( 1 193 748) euroa.
Lapsivaikutusten arviointi (KJ 10 luku 4 §):
Lapsen edun edistämiseksi kirkollisen viranomaisen on päätöksen valmistelussa arvioitava ja otettava huomioon sen vaikutukset lapsiin. Vaikutusten arvioinnin tekee se viranomainen, joka käsittelee asiaa ensimmäisenä. Talousraporteilla 30.6.2026 ei ole välitöntä vaikutusta lapsiin.
Valmistelu: Talouspäällikkö Paula Hukkanen
Esittelijä Talouspäällikkö Hukkanen Paula
Päätösehdotus Kirkkoneuvosto merkitsee tiedoksi seurakunnan taloudellisen tilanteen 30.6.2026.
Päätös Esitys hyväksyttiin.